Afdeling 18 Gundorfslund: Helhedsplan

På ekstraordinært afdelingsmøde den 21. maj 2024 stemte beboerne ja til at gennemføre en omfattende helhedsplan i afdelingen, hvor vi omdanner 168 boliger til 150 tilgængelighedsboliger.

Flere boliger og bygninger i afdelingen trænger til en gennemgribende renovering. Derfor har der gennem mange år været dialog med Landsbyggefonden for muligheden for at gennemføre en helhedsplan for afdelingen.

I arbejdet med udarbejdelsen af helhedsplanen har vi først og fremmest taget hensyn til beboerne, derudover lovgivning, myndighedskrav, samt retningslinjer fra Landsbyggefonden. Vi gennemførte for flere år siden en række workshops og forundersøgelser i afdelingen. Processen har været afgørende for at sikre, at helhedsplanen omfatter så meget som muligt.

Tiltag i boligerne
Hele afdelingen er omfattet af denne helhedsplan:
Blok 3 - Gundorfslund 5-6
- Udearealer, belysning og beplantning
Gule blokke - Gundorfslund 2A+2B, 4A+4B+4C, 28-31
- Udearealer, belysning, beplantning og mindre udvendige renoveringer
De resterende røde blokke - Gundorfslund 1-4 og 7-27
- Udearealer og helt nye boliger

Se alle tiltag i boligerne i afstemningsgrundlaget her. 

Forventet tidsplan
Projektering (august 2024 - februar 2025)
- Projektering er den fase, hvor de overordnede idéer og beslutninger omdannes til konkrete tegninger og detaljer.
Prækvalifikation og udbud (februar 2025 - juli 2025)
- I denne fase inviterer vi entreprenører til at ansøge om at blive udvalgt til at byde på projektet. Efter prækvalifikation sender vi projektet i udbud hos de udvalgte entreprenører som herefter kommer med deres tilbud på projektet.
Byggestart (primo 2026 - 2030)
- Denne fase omfatter etablering af byggeplads og igangsætning af de første byggeaktiviteter. Byggestart, genhusning og tilbageflytning sker løbende. Rækkefølgen på byggearbejderne er endnu ikke fastlagt, så vi kender ikke byggestart for de enkelte blokke endnu.

Opdateret tegningsmateriale og tidsplan
Afstemningsgrundlaget er siden det ekstraordinære afdelingsmøde blevet bearbejdet yderligere på baggrund af input og videre planlægning. Materialet opdateres løbende i takt med projektets udvikling.

Se seneste opdateret tegningsmateriale her.

Bemærk, at tegninger, tidsplaner, visualiseringer, beskrivelser samt mål på tegninger mv. er foreløbige og kan blive justeret i takt med projektets udvikling. 

Genhusning
Når en helhedsplan er vedtaget, følger en lang proces med projektering. Vivaboligs genhusning udarbejder en genhusningsfolder gældende for den pågældende afdeling og senest 6 måneder før boligens renoveringsstart bliver beboerne tilbudt en genhusningssamtale, hvor ønsker og behov drøftes. Genhusningen følger projektet, der foregår etapevis.

Løbende information
Vi vil løbende omdele nyhedsbreve til afdelingens beboere for at orientere om hvordan det går med helhedsplanen. Nyhedsbrevene vil blandt andet indeholde opdateringer om de forskellige faser.

Bliv opdateret på de seneste nyheder fra Vivabolig, hvor du bl.a. kan følge udviklingen af Vivaboligs mange projekter og blive opdateret på de aktuelle nyheder fra vores forskellige afdelinger.

I Vivabolig har vi over 4500 lejemål fordelt på 30 afdelinger. Størstedelen i Aalborg, men også i Støvring, Skørping, Klarup, Vodskov, Visse, Nøvling, Vadum og Brovst. Vi tilbyder en bred vifte af boliger, herunder familieboliger, ældre- og plejeboliger og ungdomsboliger.

Vi er en almen boligorganisation, der opfører og renoverer alment boligbyggeri i Aalborg og omegn. Vi vil levere service ud over det forventede, og vores ca. 95 medarbejdere arbejder hele tiden på, hvordan vi kan gøre det endnu bedre for beboere og ansøgere.

Åbenhed

I Vivabolig er der forskellige behov og synspunkter. Gennem åbenhed skaber vi tillidsforhold med ærlighed og tryghed.

Åbenhed

Troværdighed

Vi skaber troværdighed gennem vores handlinger ved, som minimum, at gøre det, vi siger, vi gør.

Troværdighed

Ansvarlighed

Vi tager ansvar for at opnå de bedste løsninger for Vivabolig både som almen boligorganisation og som arbejdsplads.

Ansvarlighed

Respekt

Vi udviser respekt ved at anerkende, at vi er forskellige, og at mennesker befinder sig forskellige steder i livet.

Respekt
Choose language
Zoom