Vi har gennemført og afsluttet en omfattende helhedsplan i Kayerødsgade 26-44 i Aalborg.
I 2023 og 2024 blev 80 boliger omdannet til 79 boliger og nyistandsat med nyt bad/toilet, nye fælles installationer, nye vinduer og nyt tag. Nogle boliger også med nyt køkken.
Alle boliger i Kayerødsgade er udlejet. Du kan altid skrive dig på ventelisten på Bo i Nord til fremtidig leje.
Tiltag i boligerne
Se alle tiltag i boligerne i afstemningsgrundlaget her.
Hvorfor en helhedsplan i Kayerødsgade?
- Fremtidssikring af afdelingen
- Bygningens tilstand kræver renovering - der skal gøres noget
- Konkurrencedygtig afdeling - sammenhæng mellem pris og kvalitet
- Miljøhensyn - bedre komport, reduceret varmeudgift
- Boliger for alle aldre - tilgængelighed
- Boliger af højkvalitet - indeklima, lys og luft
En helhedsplan er en samlet plan for hele renoveringsprojektet – lige fra detaljer om renoveringsarbejdet og materialevalg til husleje, genhusning osv. Denne samlede plan er samtidig det, der danner grundlag for at kunne søge om økonomisk støtte hos Landsbyggefonden.
Landsbyggefonden (LBF) er en fond, der er stiftet af almene boligorganisationer og oprettet ved lov. Formålet er at fremme de almene byggeriers selvfinansiering.
Læs mere om LBF.